Dziubiele | Agrofortis

Agrofortis-solo-ciemnazielen-kopia3-1.png

Zabytki Warmii i Mazur

Zabytki na Warmii i Mazurach są idealne dla historyków, ale także ludzi, którzy zwyczajnie chcą poznać kawał historii lub podziwiać sztukę. 

Twierdza Boyen – budowla o kształcie gwiazdy, położona w Giżycku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Stanowi najważniejszy zabytek Mazur. Ma około 100ha i stanowiła ważny obiekt strategiczny Prus Wschodnich. Do twierdzy prowadzą dwie drogi, jedna od strony Giżycka i druga od strony Kętrzyna, oraz cztery bramy wjazdowe. 

Sanktuarium Matki Bożej w Św. Lipce – jedno z najbardziej znanych w Polsce sanktuariów maryjnych. Można tam podziwiać barokowe organy z ruchomymi figurkami z 1721r., oraz posłuchać granych na nich utworów. Na głównym ołtarzy jest obraz Matki Boskiej Świętolipskiej z 1640r. 

Zamek w Nidzicy – gotycka twierdza, zbudowana przez Krzyżaków w latach 1370-1407. Była siedzibą krzyżackich prokuratorów, wójtów i komturów. Teraz można znaleźć tam Muzeum Ziemi Nidzickiej, pokoje gościnne i restaurację. 

Wilczy Szaniec – na skraju lasu wsi Gierłoż, 8km od Kętrzyna, znajduje się, powstała w latach 1941-1944, główna kwatera Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych. Została wybudowana z celem dowodzenia wojskami. 

Skansen w Olsztynku – Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku. Muzeum na wolnym powietrzu, miejsce, w którym czas stanął w miejscu. Siedemdziesiąt obiektów z dawnych Prus Wschodnich, od XVIII stulecia do pierwszej połowy XX wieku. Zabudowania wiejskie, pozwalające cofnąć się w czasie i pokazać, jak wyglądała codzienność w tamtych czasach. 

To oczywiście nie wszystkie zabytki i miejsca warte zwiedzenia. Warmia i Mazury są niezwykle bogate w historyczne budowle, ruiny i skanseny, dlatego zachęcamy do odwiedzenia i przekonania się na własne oczy o niezwykłości tego regionu.