Dziubiele | Agrofortis

Agrofortis-solo-ciemnazielen-kopia3-1.png

Lidzbark Warmiński - perła Warmii

Tak określana była miejscowość, która niegdyś byłą stolicą Warmii i Mazur.

Na terenach, na których obecnie znajduje się Lidzbark Warmiński, kiedyś istniała osada Lecbarg, która została podbita przez Krzyżaków w 1240 r. i jej nazwa została zmieniona na Heilsberg. Osada w 1308 r. otrzymała prawa miejskie. Z biegiem czasu powstawały ważne zabudowania, takie jak Zamek Biskupów Warmińskich, Szpital czy Ratusz. Miasto rozwijało się pod względem handlowym i rzemieślniczym. Przez wiele lat było stolicą Warmii, aż do I rozbioru Polski, po którym utraciło ten status i już nigdy go nie odzyskało. Aż 80% historycznej zabudowy miasta uległo zniszczeniu poprzez II wojnę światową. Po wojnie nie podjęto się odbudowy, a na miejsce średniowiecznych budowli starego miasta, powstały nowe budynki oraz bloki mieszkalne. Obecnie, dzięki władzom, nowe budowle na terenie starego miasta mają zachować jego historyczny styl.

Główną atrakcją Lidzbarka Warmińskiego jest Zamek Biskupów Warmińskich. Jest najważniejszym zabytkiem miasta i jednocześnie najcenniejszą budowlą gotycką w Polsce. Jedyną rzeczą, która została nienaruszona aż do naszych czasów są dwupoziomowe krużganki.
Miasto ma jeszcze takie atrakcje jak:
Oranżeria Krasickiego – Letnia rezydencja, która niegdyś sąsiadowała z ogrodami Krasickiego, tylko jej główna część przetrwała do dziś. Obecnie znajduję się tam Miejska Biblioteka Pedagogiczna, 
Nadrzeczny bulwar – Idąc nim można zobaczyć pomniki Ignacego Krasickiego, Mikołaja Kopernika czy też Napoleona Bonaparte, 
Kolegiata św. Piotra i Pawła – Najważniejsza z lidzbarskich świątyń, 
Wysoka brama – Dawno temu, miasto było otoczone murem, do którego wejście było możliwe tylko przez trzy bramy. Do dzisiaj pozostała tylko jedna z nich. 

Termy Warmińskie – Znajdujące się niecałe 2 km od Zamku Biskupów Warmińskich, termy są wyposażone w hotel, park wodny, spa oraz centrum odnowy biologicznej. To idealne miejsce do wypoczynku. 

W naszej ofercie posiadamy działki w osadzie Blanki, która jest oddalona około 10 km od Lidzbarka Warmińskiego. Spokojna okolica pełna natury i pięknych krajobrazów.