Dziubiele | Agrofortis

Agrofortis-solo-ciemnazielen-kopia3-1.png

Jezioro Śniardwy - perła mazurskich jezior

Jezioro Śniardwy to największe jezioro w naszym kraju, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiatach mrągowskim i piskim, położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w dorzeczu Pisy.
Jezioro leży w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, poprzez cieśninę zwaną “Przeczką”, Śniardwy połączone są z jeziorami Bełdany, Mikołajskim oraz jeziorem Łukejno.

Śniardwy ma także połączenie z wieloma okolicznymi jeziorami Tuchlin, Roś, Białoławki i Tyrkło, poprzez które łączy się z jeziorem Mamry.
Na jeziorze znajduje się osiem wysp oraz liczne zatoki. Najbardziej znanymi wyspami są Czarci Ostrów i, oddzielona od niej wąskim przesmykiem, Pajęcza wyspa. Były miejscem kultów pogańskich, a obecnie ostatnią nadzieję śniardwiańskich rozbitków. 
Śniardwy posiadają dwa odpływy powierzchniowe, oba cieki mają przepływ regulowany.
Jezioro Śniardwy w racji swoich rozmiarów, a także naturalnej predyspozycji, słynie z wielu atrakcji, których szerokie spektrum powoduje zainteresowanie tym miejscem.

Nie da się ukryć, że największą atrakcją jest możliwość żeglowania. Akwen jest ogromny, a to sprzyja poznawaniu go z własnej łódki.
Oprócz żeglarstwa, jezioro jest prawdziwym rajem dla miłośników wędkarstwa. Na wędkarzy czekają tu takie gatunki ryb, jak okoń, miętus, leszcz, sum czy szczupak.
Jezioro posiada wodę o II klasie czystości, więc zapewnia dobrą widoczność oraz przejrzystość.